Návrat do rubriky Pamätník usmrtených na hraniciach


V Českej republike obžaloba z vraždy - na Slovensku podľa prokuratúry bežný postup proti narušiteľom podľa vtedy platných zákonov!

V Brne súdia pohraničníka za to, že v roku 1967 strieľal

BRATISLAVA - Krajský súd v Brne bude dnes rozhodovať o 37 rokov starom prípade streľby na ľudí, ktorí sa v roku 1967 pokúsili utiecť z Československa do Rakúska. Dvadsaťosemročného Richarda Schlenza stála túžba po slobode život. Slovenská prokuratúra sa jeho prípadom odmietla zaoberať.

„Obžalovaný z vraždy je príslušník pohraničnej stráže Josef Mlčoušek. Druhý príslušník Jozef Hudák, občan Slovenskej republiky, už zomrel. Obaja prekročili svoje právomoci," hovorí krajský štátny zástupca Zdeněk Adámek. Pripomína, že pohraničníci mali pokyn zadržať ľudí, ktorí chceli prekročiť hranice, čo neznamenalo zabiť ich. Streľba na územie cudzieho štátu je - a bola aj v časoch komunizmu - proti medzinárodným konvenciám.

Dvadsiateho siedmeho augusta 1967 sa pod hradom Devín štyria mladí Nemci z východného Nemecka pokúsili dostať do Rakúska a snažili sa preplávať rieku Moravu. Československá pohraničná stráž na nich začala strieľať. Richarda Schlenza zasiahla, keď už plával cez rakúsku polovicu rieky.

Ostatným trom Nemcom sa podarilo dostať na breh, pohraničníci však strieľali ďalej. Udalosť videlo desať svedkov - na rakúskom brehu bolo niekoľko rodín výletníkov a zopár rybárov, našlo sa tam aj niekoľko striel. Schlenza vytiahli z vody mŕtveho.

Prípad hneď začala vyšetrovať rakúska polícia, ktorá dospela k názoru, že išlo o jednu dokonanú vraždu a tri pokusy o vraždu. Podobne rozhodol aj rakúsky súd, ktorý v neprítomnosti páchateľov odsúdil. Československo rakúske vyšetrovacie orgány kontaktovali, ale absolútne odmietlo akúkoľvek spoluprácu.

Prípad dlhé roky stál. Po roku 1989 sa traja muži, ktorí streľbu prežili, snažili o obnovenie procesu a potrestanie páchateľov. Rakúsky súd si preto vyžiadal od slovenskej strany potrebné dokumenty. „Slovenský Interpol, ktorý vychádzal zo stanoviska slovenskej prokuratúry, v roku 1995 rozhodol, že v prípade nedošlo k trestnému činu. Že nie československí pohraničníci porušili zákony, ale štyria mladí Nemci. Pohraničníci vraj len postupovali podľa vtedy platných zákonov proti narušiteľom hraníc," hovorí Miroslav Lehký, riaditeľ odboru právnych analýz Ústavu pamäti národa.

Prípad v Česku otvoril v roku 1999 Úrad pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu v Prahe, pretože Mlčoušek je českým občanom. Český súd obžalobu prijal.

Josef Mlčoušek má dnes 56 rokov, pracuje ako robotník vo Vyškove a svoju vinu popiera. Za vzorné stráženie hranice dostal ako vojak hodinky a „opušťák". Ak ho súd uzná za vinného, môže dostať až 15 rokov väzenia.

BARBORA TANCEROVÁ       Denník SME [11. 2. 2004]

Návrat do rubriky Pamätník usmrtených na hraniciach

Hore